Göz Muayenesi - İstanbul Cerrahi

Göz Muayenesi

Her biri alanlarında deneyimli uzman cerrahlarımız ile göz cerrahisinde sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız.

Genel göz muayenesi gözle ilgili hastalıkların erken tespiti için yeni doğan, 1, 3, 5 yaşlarında, erişkinlerde yılda bir kez önerilmektedir. Detaylı bir göz muayenesi olası göz tembelliğinin önlenmesinde, erişkinlerde ise hipertansiyon, şeker hastalığı, MS ve beyin tümörlerinin tespitinde önemlidir.

Göz muayenesi için en az 30 dakika ayırmalısınız. Muayene sırasında damla damlatılarak mutlaka göz dibine bakılmalıdır.

Genel muayenede:

Kapak muayenesi,

Göz kaslarının muayenesi

Biyomikroskopik muayene

Görme Keskinliği ve kırma kusurlarının tespiti

Göz tansiyonu ölçümü

Göz dibi (retina) muayenesi yapılır,

İleri tetkik gerektiren durumlarda konulara özel tetkikler yapılarak gereken tedaviler ve cerrahi işlemler (katarakt ameliyatı, göz içi lensi uygulaması, lazer ile gözlüklerden kurtulma, argon, yağ lazer uygulamaları) uygulanır

Kırma kusurlarının giderilmesinde kullanılan Excimer Lazer yardımıyla tüm lazer tedavileri İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde uzman ekip tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

Lazer adayları muayene öncesinde yumuşak lens kullanıyorlarsa 1 hafta, sert lens kullanıyorlarsa 3 hafta öncesinden lenslerini çıkarmış olmalıdırlar.

Günümüzde kırma kusurlarının düzeltilmesinde yaygın ve tercih edilen yöntem “Lasik” tir. Lazer tedavisi sonrası -6.0 numaraya kadar olan miyoplar yüzde 97 oranında; -6.0 ila -12.0 numaralar arasında olan miyoplar ise yüzde 95 oranında sıfıra yakın bir numaraya düşerek hasta gözlük veya lens kullanmayacak hale gelmektedir. Astigmatlar da lazerle tedavi edilmektedir. +7.0 numaraya kadar olan hipermetroplarda da lazer tedavisi sonrası yüzde 95 gözlük kullanması gerekmeyecek  seviyeye düşmektedir.

Ayrıca klinikte, -25.0 numaraya kadar miyop ve 7 numaraya kadar astigmatlarda, ayrıca kırk  yaş üstü yüksek miyop hastalarda  yeni teknoloji göz içi lensleri (ICL) kullanılmaktadır.

Gözün renkli kısmının hemen arkasındaki lens, göze gelen ışınları sinir tabakasına düşürerek net görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Işığın sinir tabakasına ulaşabilmesi için lensin berrak olması şarttır. Saydam lens çeşitli nedenlerle bulanıklaşırsa bu duruma katarakt adı verilmektedir. Katarakt artık eskiden olduğu gibi ileri yaş problemi değil. 50-59 yaş aralığındaki kişilerin yarısında görülebilmektedir.İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’ne katarakt şikayetiyle başvuran hastalara ihtiyaçlarına göre monofocal veya multifocal veya toric  göz içi lensi uygulaması yapılmaktadır, söz konusu lensleri uygulamak özel bir uzmanlık deneyimi gerektirmektedir. Klinikte uzman ekip ve donanım eşliğinde  en iyi marka lensler kullanılmaktadır.

Yenidoğan bebeklerin muayenesi, katarakt, şaşılık tespiti açısından önem taşır.Erken doğan bebekler retina uzmanı tarafından muayene edilmelidir.Katarakt tespit edilirse erken ameliyat 3 yaş civarında lens yerleştirilmesi önerilir.Şaşılık olan bebeklerde refaktif kusurlar varsa gözlükle düzeltilir.Yoksa şaşılık ameliyatı tavsiye edilir.Göz tembelliği gelişmesin diye sağlam göze kapama yapılarak tembel göz çalıştırılır.

Şeker hastalığı olan hastalarda hastalığın tespitinden 5 yıl sonra her yıl düzenli göz muayenesi önerilir.Hastalığın farkında olmayan hastalarda retina bulgularından şeker hastalığı tespit edilebilir.Orta seviyede diyabetik retinapotisi olan hastalarda göz anjiyosu çekilir.Gerekirse argon lazerle Fotokoagülasyon veya göz içi enjeksiyonları yapılır.İleri dönemde vitrektomi gerekebilir.

Hipertansiyonun uzun süre devam etmesi retina damarlarında değişimlere neden olur.Hastalığın tespitinde önemlidir.

Göz Hastalıkları Ve Cerrahisi

Göz Hastalıkları Ve Cerrahisi hakkında bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.